Slovo vertikutace zní moc odborně. Pojďme se tedy podívat, co se pod tímto pojmem skrývá a proč bychom ji měli na našem trávníku provádět.

 

 

Při vertikutaci dochází k odstranění plsti (staré trávy, odumřelé rostliny, plevele a mechu) a provzdušnění vrchní vegetační vrstvy trávníku. Zbytky rostlin vytvoří v trávníku někdy i několik centimetrů silnou zádržnou vrstvu, která nepropouští vodu, živiny, světlo, vzduch ke kořenovému systému. Pokud není tato vrstva odstraněna, může dojít i k "udušení" trávníku.

 

Vrstva plsti také způsobuje mělké zakořenění trávníku, kdy se kořeny rozrůstají do šířky a v sušším období pak trávník špatně přijímá vláhu z půdy. Kořeny nedosáhnou do hlubšího půdního profilu a dochází tak k vysychání trávníku (zažloutnutí, oslabení a špatný stav, ztráta vitality). Oslabený trávník je pak náchylnější při napadení houbových a plísňových chorob. Vyschlá místa podléhají zarůstání mechem a plevelem.

 

Pravidelné a účinné odstraňování plsti a provzdušnění vrchní vrstvy trávníku je nezbytné pro zdravý a silný růst trávníku. Nechte trávník dýchat!

 

Při vertikutaci se nože prořezávají vrchní vrstvou trávníku a tím rozrušují plsť.

 

Vyčesáním vytrhané plsti zajistíme

  • Provzdušnění trávníku
  • Zvýšený příjem vody a světla
  • Zajistíme podporu růstu kořenů
  • Znesnadníme růst plevelů a mechů
  • Přerušíme travní výběžky a podpoříme růst nových (zmlazení porostu)

 

U některých elektrických vertikutátorů se setkáme pouze s hrabacími drátky, které sice stařinu vyhrabou, ale neprovedou přerušení výhonků a tudíž nedochází k zmlazování trávníku. Elektrický drátkový vertikutátor nahrazuje jenom zahradní hrábě.

 

Vertikutace by se měla provádět 2x ročně. V období měsíců března a dubna a poté v srpnu a září. Před revitalizací trávníku je potřeba vždy posekat trávu sekačkou se sběrem.

 

 

 

Máte zájem o nacenění uvedeného typu práce? Kontaktujte Služby Minks s.r.o.

 

zpět nahoru